fotelik dziecięcy

Nikt z rodziców nie ma wątpliwości, że fotelik dziecięcy, który umieszczamy w samochodzie, należy do rzeczy niezbędnych. Jednak jaki fotelik będzie tym najlepszym dla naszego dziecka, co wziąć pod uwagę przy kupowaniu fotelika i jakie standardy powinien spełniać, aby gwarantować naszym pociechom bezpieczeństwo i komfort jazdy?

Fotelik samochodowy – gwarancją bezpieczeństwa

Przypominając oczywistość – fotelik samochodowy jest obowiązkowy podczas podróży dziecka w samochodzie – ani niemowlę, ani dziecko nie może podróżować na kolanach czy poduszce. Wszystkie normy i restrykcję dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych zawarte są w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych

Fotelik dla dziecka zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczy dzieci, które nie przekroczyły 150 cm wzrostu. W przepisach znajdują się pewne wyjątki, które dotyczą sytuacji, gdy na tylnej kanapie nie mieszczą się trzy, a przewozimy trójkę dzieci, to te powyżej trzeciego roku życia może jechać bez fotelika, ale z pasami bezpieczeństwa, jednak przestrzega się przed przewożeniem dzieci bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Co należy wiedzieć o przepisach dotyczących przewożenia dzieci?

Kilka przydatnych wskazówek, co wolno, a czego nie:

  • Nie można przewozić dzieci poniżej trzeciego roku życia w samochodzie bez pasów bezpieczeństwa,
  • Dzieci poniżej 150 cm wzrostu, muszą podróżować w fotelikach samochodowych,
  • Nie można przewozić dziecka poniżej 150 cm wzrostu bez fotelika, na przednim siedzeniu w samochodzie,
  • W pierwszej kolejności upewnij się, że dobrze przymocowałeś fotelik samochodowy, a następnie dokładnie przypnij dziecko.
  • Jeżeli zdecydowałeś się przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, na miejscu przeznaczonym dla pasażera, upewnij się, że wyłączyłeś poduszkę powietrzną,
  • Pamiętaj, aby dokładnie dobrać rozmiar fotelika samochodowego, nie może być on zbyt duży, ani zbyt mały, głowa nie powinna wystawać poza fotelik.

Jakie foteliki samochodowe wybrać?

Pamiętaj, aby fotelik samochodowy dostosować do wieku, wagi i wzrostu swojego dziecka. Również kupując fotelik dziecięcy, należy wziąć pod uwagę markę naszego auta, sprawdzić mocowanie, przymierzyć czy dobrze leży na kanapie, fotelik musi być stabilny i przymocowany z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Warto sprawdzić też długość pasów, aby się nie okazało, że są zbyt krótkie.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy?

Wybierając fotelik do samochodu, przede wszystkim kierujemy się bezpieczeństwem naszych najbliższych. Kupując, zwróć uwagę na tzw. crashtesty, prowadzone przez niezależne jednostki, które porównują bezpieczeństwo określonych fotelików.

Jak bezpiecznie przymocować fotelik w samochodzie?

Według wszelkich wskazań najbezpieczniejszym miejscem do zamocowania fotelika jest pośrodku tylniej kanapy, o ile będzie możliwe przymocowanie go za pomocą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa albo systemu ISOFIX. Pamiętaj, że jeżeli na środku tylniej kanapy znajdują się wypukłości, nie będzie to dobre miejsce na zamocowanie fotelika, nie będzie on wystarczająco stabilny.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.