Zadbany i sprawny samochód to wizytówka każdego kierowcy. Zbliża się 2019 rok, dlatego też warto już teraz zaplanować wszystkie niezbędne czynności dotyczące pielęgnacji auta. Z myślą o kierowcach Kajetan Kajetanowicz – trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy przygotował porady na każdy miesiąc!
Styczeń – pamiętaj o corocznym przeglądzie technicznym.
Przegląd auta nie jest obowiązkowym zadaniem w styczniu. Natomiast warto o nim pamiętać już na początku roku i sprawdzić w dokumentach, ile czasu pozostało nam do kolejnego przeglądu. Coroczny przegląd techniczny samochodu to obowiązek każdego właściciela auta. Na takim przeglądzie sprawdzany jest stan oświetlenia, opony, hamulce, poziom emisji szkodliwych substancji oraz podstawowe elementy zapewniające bezpieczeństwo jak np. pasy. Bez ważnego przeglądu technicznego grozi nam mandat. Pamiętajcie, że jeżeli nasze auto nie spełnia wszystkich wymogów, to nasz dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany. Już teraz sprawdźcie, kiedy musicie go wykonać – mówi Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.
Luty – sprawdź stan wycieraczek.
Okres zimowy trwa. Dobra widoczność to jeden z podstawowych gwarantów bezpieczeństwa. Silne opady śniegu lub śniegu z deszczem wymagają sprawnych wycieraczek. Sprawdźcie, czy pióra Waszych wycieraczek nie są już zużyte. Jeżeli tak, to na najbliższej stacji można wyposażyć się w nowe.
Marzec – czas na wiosenne porządki.
Wiosna tuż, tuż. O porządkach powinniśmy pamiętać nie tylko w domu, ale również w samochodzie. Umyj dokładnie samochód, nawoskuj karoserię i wyczyść jego wnętrze.
Kwiecień – zmień opony na letnie!
Kiedy średnia dobowa temperatura sięga powyżej 7 stopni Celsjusza to znak, że najwyższa pora na założenie letnich opon. To jedyny element samochodu, który ma styczność z jezdnią i to one zapewniają nam bezpieczeństwo na drodze. Skład mieszanki gumowej opon letnich różni się od tej zimowej. Tworzywo używane w letnich oponach jest przystosowane do pracy w temperaturze powyżej 7 Celsjusza i w takich warunkach gwarantuje pełnie osiągów. Pamiętajmy jednak, że jeżeli temperatura w kwietniu nadal spada poniżej 7 stopni nie należy zmieniać opon na letnie.
Maj – czas na pierwsze wyjazdy urlopowe – sprawdź stan ogólny samochodu.
Przed długą trasą samochód musi być dokładnie sprawdzony. Przecież nie chcemy popsuć sobie wyjazdu nieplanowaną wizytą u mechanika. Przede wszystkim sprawdźmy stan układu hamulcowego. Jeśli tarcze są cienkie lub nierówno zużyte, a klocki są bardzo wytarte – należy je wymienić. Warto pamiętać o tym, że w jednym momencie wymieniamy zarówno klocki, jak i tarcze na obu kołach tej samej osi.
Czerwiec – sprawdź stan płynów samochodowych.
Latem warto upewnić się, że w układzie chłodzenia samochodu znajduje się odpowiednia ilość płynu chłodzącego o odpowiednich parametrach. Ponadto sprawdź poziom oleju i płynu do spryskiwaczy.
Lipiec – sprawdź stan klimatyzacji.
Zanim udamy się na urlop, należy wykonać kontrolę klimatyzacji po to, aby do kabiny nie dostawały się bakterie, grzyby i inne alergeny, które często są powodem nieprzyjemnego zapachu w kabinie. Pamiętajmy jednak, żeby ustawiać klimatyzację w samochodzie nie niżej niż 7-9 stopni od tej panującej na zewnątrz.
Sierpień – sprawdź obowiązkowe wyposażenie samochodu!
W podstawowym wyposażeniu samochodu powinna znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Ich brak skutkuje mandatem karnym. Pamiętajmy, że te elementy wyposażenia są obowiązkowe przez cały rok! Warto sprawdzić datę ważności gaśnicy i komplet wyposażenia przed wyjazdem na wakacyjną podróż. W Polsce posiadanie apteczki w samochodzie nie jest konieczne, ale jest to rzecz, która może się przydać. Dla bezpieczeństwa innych oraz własnego warto mieć ją w samochodzie. Może być przydatna w sytuacji, kiedy będzie konieczne udzielenie pierwszej pomocy.
Wrzesień – zadbaj o prawidłowe oświetlenie.
W okresie jesiennym, kiedy szybciej zapada zmrok, powinniśmy zwrócić uwagę na stan oświetlenia samochodu. Przede wszystkim zadbajcie, aby klosze lamp były zawsze czyste! To poprawi jakość oświetlenia. Ponadto nie zapinajcie o prawidłowym ich ustawieniu. Źle ustawione reflektory mogą oślepiać innych kierowców!
Październik – zmień opony na zimowe!
Opony zimowe posiadają inną mieszankę gumy niż letnie. Ich elastyczność w niskich temperaturach jest dużo większa niż w oponach letnich, co pozwala na zachowanie lepszej przyczepności do jezdni. Dobrze dobrane opony to gwarant naszego bezpieczeństwa. Nie zwlekajcie z tą czynnością do ostatniej chwili i nie dajcie się zaskoczyć zimie! W grę wchodzi Wasze życie – podsumowuje Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team.
Listopad – wymień płyn do spryskiwaczy!
Śnieg, śnieg z deszczem i lód może szybko ograniczyć widoczność. Napełnij zbiornik na płyn do spryskiwaczy zimowym płynem niezamarzającym.
Grudzień – co warto mieć w samochodzie?
Co mieć w bagażniku, aby zima nas nie zaskoczyła? Nawet nie ruszając się z domu, po nocnych opadach może nas spotkać przykra niespodzianka w postaci zasypanego samochodu. W takim przypadku użyteczna będzie zwyczajna szufla do śniegu lub szczotka z miękkim włosiem, które w prosty sposób pozwolą usunąć zalegający śnieg. Ponadto przy ujemnych temperaturach warto pamiętać o kablach rozruchowych, bez względu na to, czy mamy silnik Diesla, czy benzynowy – zawsze warto je wozić w bagażniku.