kuchnia koszerna

Ciekawość smaku i eksperymenty w kuchni to bardzo interesujący sposób na poznawanie innych kultur. Kuchnia koszerna to kuchnia skomplikowana i złożone, ale efekty na talerzu są wyśmienite. Przed rozpoczęciem gotowania warto znać jednak kilka zasad.

Czym charakteryzuje się kuchnia żydowska?

Kuchnia koszerna to kuchnia żydowska jest to kuchnia wielowarstwowa. W kuchni żydowskiej można znaleźć elementy wielu kultur, wielu krajów. Jest to spowodowane historią narodu żydowskiego.  Kuchnia koszerna charakteryzuje się przestrzeganiem zasad koszerności. Te zaś są skomplikowane i zasadzają się na podziale na to, co można spożywać, a czego nie(występuje podział  potraw na czyste- dozwolone i trefne – zakazane). Kuchnia koszerna opiera się także na zasadach łączności – trzeba wiedzieć co można ze sobą łączyć, a czego nie. Spożywać możemy tylko niektóre gatunki zwierząt a i to pod warunkiem, że zostały zabite według żydowskiego prawa uboju. Dodajmy, że mięs tych nie będzie można łączyć z produktami mlecznymi, bo jak mówi pismo „ nie będziesz gotował koźlęcia mleku matki jego”. Jest też trzeci rodzaj pokarmów – parwe czyli takie, które możemy łączyć z produktami mlecznymi i tymi pochodzenia zwierzęcego, przykładem może być jajko – mówi Bartek Kieżun czyli Krakowski Makaroniarz.

Czosnek i imbir to dwa bardzo ważne składniki w tej kuchni

Niezwykłość kuchni żydowskiej polega na tym, że choć jest ograniczona do tego, co koszerne, niesie w sobie cały wachlarz smaków. Jest w niej dużo ryb, w tym śledzi – świeżych i wędzonych, wołowiny, kurczaków, jagnięciny. Obok cebuli, marchwi i ziemniaków są bakłażany, pomidory (również suszone), kabaczki, papryka. Żydzi chętnie jedzą rośliny strączkowe – fasolę, soczewicę, ciecierzycę – i nabiał. Ich kuchnia to też cały wachlarz przypraw, zwłaszcza korzennych – gałki muszkatołowej, imbiru, zataru czyli ich mieszanki ziołowej. Bardzo ważnym elementem jest także czosnek.

Przepis na chałkę

Bartek Kieżun podaje przepis na chałkę, ponieważ ta potrawa pokaże na czym w praktyce polegają niektóre zasady korzenności.

Pieczemy chałkę na wodzie i oleju roślinnym po to by móc ją połączyć z produktami mlecznymi lub mięsnymi. Gdyby chałka była na mleku i z dodatkiem masła, a taką zazwyczaj pieczemy w Polsce, moglibyśmy podać ją z masłem lub serami, ale nie można by podać do niej produktów mięsnych.

Chałka – pieczywo szabatowe

mąka pszenna 3 i 1/2 szklanki,
jajko „zerówka”1 sztuka,
suszone drożdże 1 paczka,
woda 1 szklanka,
olej roślinny 3 łyżki,
cukier 1/2 szklanki,sól 1 łyżeczka,
sezam do posypania

Drożdże i cukier rozpuszczamy w szklance ciepłej wody. Do dużej miski przesiewamy mąkę z solą. Wbijamy do niej jajko, dodajemy olej i drożdże. Mieszamy dokładnie i zagniatamy ciasto przez około dziesięć minut, aż będzie zupełnie gładkie. Ciasto pozostawiamy w misce, przykrywamy lnianą ścierką i odstawiam na godzinę do wyrośnięcia. Po godzinie odkrywamy i uderzamy w nie pięścią, by opadło. Dzielimy na dwie części, a każdą z tych dwóch na kolejne trzy. Z powstałych części formujemy wałeczki, z których zaplatamy dwie chałki. Wierzchy chałek smarujemy żółtkiem jaja roztrzepanym z wodą i posypujemy sezamem lub cukrem. Pieczemy w 180 stopniach około 25 minut.

Przepis pochodzi z bloga Bartka Kieżuna – Krakowksi Makaroniarz, który jest prowadzony dla magazynu KUKBUK.

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.