Mail o zwrocie podatku to próba oszustwa

Wiosna to czas rozliczeń podatkowych za ubiegły rok. Wnioski PIT można składać do końca kwietnia. Jednak oszuści już teraz zaczynają swoje działania. Do losowych osób wysyłają wiadomości. Jednak uwaga: mail o zwrocie podatku to próba oszustwa. 

Kwiecień to czas, kiedy część z nas jeszcze składa wnioski PIT, a część ma już to za sobą i cieszy się zwrotem pieniędzy. Jednak jest to także czas, kiedy łatwo wpaść w sidła oszustów. Naciągacze wykorzystują Ministerstwo Finansów jako źródło i wysyłają maile, za pomocą których chcą wyłudzić pieniądze.

Ministerstwo Finansów wydało specjalne oświadczenie, w którym ostrzegają przed przestępcami. Oszuści wysyłają do przypadkowych osób maile o zwrocie podatku. Użytkownicy poczty elektronicznej dostają wiadomość o „zwrocie pieniędzy za ostatni rachunek podatkowy”. Jednak jest to ewidentna próba oszustwa – warunkiem otrzymania pieniędzy jest wypełnienie formularza elektronicznego na rzekomej stronie Ministerstwa Finansów. Po kliknięciu w link użytkownicy są przekierowywani na inną stronę, która nie należy do Ministerstwa. Jeżeli zostaliście przekierowani na stronę to w formularzu pojawia się prośba o podanie danych osobowych, hasła i loginu do poczty elektronicznej oraz danych karty kredytowej. 

Do wiadomości dołączony jest załącznik o nazwie DYREKCJA GENERALNA FINANSA PUBLICZNA.pdf, który wyglądem przypomina oficjalne pismo urzędowe, a w rzeczywistości nim nie jest. Plik nie zawiera żadnego złośliwego kodu, jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej go nie otwierać.

Przykładowa wiadomość:

Jeśli otrzymaliście takiego maila, lepiej go nie otwierajcie. Najlepszym rozwiązaniem jest oznaczenie go jako spam.

(Źródło: mf.gov.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.