bezrobocie najniższe od 30 lat

W rzeczywistości można zauważyć, że w Polsce rynek pracy wygląda coraz lepiej. Widać to także w statystykach. Jak podaje GUS od prawie 30 lat nie było u nas tak niskiego bezrobocia. 

Obecnie wiele uwagi poświecą się na dyskusje o rynku pracy. Chcemy pracować w miejscach, które są dla nas komfortowe, które zaspokajają nasze aspiracje, dlatego też często zmieniamy pracę i szukamy nowych coraz lepszych rozwiązań. Dzisiejsi 30 – latkowie inaczej niż pokolenie ich rodziców patrzy na pracę. Zdecydowanie zmienił się staż pracy. Starsze pokolenia często pracowały w jednej firmie przez prawie całe życie, teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Kilka słów o tym jakie podejście do pracy ma pokolenie millenialsów możecie przeczytać tutaj. Jednak takie częste zmiany i poszukiwanie swojego miejsca są możliwe dzięki takiemu rynkowi pracy, który stwarza coraz więcej możliwości i pokazuje, że wiele osób jeśli chce może stać się aktywnymi zawodowo.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że bezrobocie spadło w kwietniu do 6,3 proc. W poprzednim miesiącu stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 6,6 proc. To najlepsza statystyka od 1990 roku. GUS w swoim raporcie potwierdził dane resortu pracy z 9 maja. Bezrobocie w rok spadło o aż 1,3 pkt proc. Dwa lata wcześniej bez pracy było 9,4 proc. obywateli, a w 2015 roku nawet 11,1 proc.

W ciągu miesiąca liczba osób bez pracy spadła o prawie 50 tysięcy. Rynek wygląda naprawdę dobrze, a poziom bezrobocia z kwietnia przebił już tegoroczny cel założony przez rząd w ustawie budżetowej. 

Zwiększyła się też liczba ofert zgłaszanych do urzędów pracy przez firmy. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w kwietniu wyniosła 141 tys. To o 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy spadek był w: mazowieckim – o 5,8 tys. osób, śląskim – o 4,3 tys. osób i warmińsko-mazurskim – o 4 tys. osób. Najwięcej osób wykreślono z listo bezrobocia w Warszawie i Łodzi – odpowiednio 900 i 700.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.