pogarszający się wzrok

Usłyszałeś kiedyś, że czytanie na leżąco źle wpływa na kondycję wzroku? To tylko jeden mit na ten temat. A jest ich na prawdę sporo. Wszyscy chcielibyśmy mieć dobry wzrok i przez to powstało wiele nieprawdziwych twierdzeń. Sprawdź, co na prawdę szkodzi oczom, a co jest tylko wymysłem.

Każdy kto ma problemy ze wzrokiem tęskni za czasami, w których tych problemów nie miał. Często się słyszy, a gdybyś nie czytał na leżąco, a gdybyś nie otwierał oczu pod wodą, a gdybyś… i tak mnożą się te powody, dla których teraz widzimy słabiej. Ale jak jest naprawdę? Które zachowania faktycznie źle wpłynęły na kondycję naszego wzroku, a które to tylko mity?

Niebezpiecznie jest zakładać czyjeś okulary- MIT

Nie stanie się nic złego z Twoim wzrokiem, jeżeli na chwilę założysz czyjeś okulary. Twój wzrok nie popsuje się tylko dlatego, że przez minutę miałeś na nosie okulary swojej dziewczyny. Jednak zły wpływ na wzrok ma noszenie cudzych okularów przez dłuższy czas.

Nie możesz czytać na leżąco- MIT

Możesz. Nie pogarsza to wzroku w żadnym stopniu. A nawet są badania, które pokazują, że u osób, które czytają na leżąco krótkowzroczność rozwija się wolniej.

Patrzenie na słońce może uszkodzić wzrok – FAKT 

To jest prawda. Patrzenie prosto w słońce nigdy nie jest dobrym pomysłem. Słońce i silne promieniowanie UV ma zły wpływ na oczy. Bardzo niebezpieczne jest patrzenie na słońce w czasie zaćmienia.

Nie powinieneś oglądać telewizora lub pracować na komputerze przy zgaszonym świetle – FAKT

Światło z ekranu ma niebieską poświatę, która może wpłynąć na pogorszenie się wzroku. Lepiej mieć zapaloną chociaż jedną lampkę, wtedy nie będziemy dodatkowo obciążać wzroku.

Okularów przeciwsłonecznych używa się tylko latem – MIT

Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed promieniowaniem UV. Słońce najmocniej świeci latem, to prawda, ale to nie znaczy, że w innych porach roku przestaje świecić. A zimą gdy jest śnieg, który odbija promienie słoneczne promieniowanie UV jest równie niebezpieczne jak latem.

Borówki i marchewki chronią wzrok – MIT/PRAWDA

Niektórzy wierzą, że jedzenie borówek i marchewek spowoduje, że ich wzrok będzie idealny. Te produkty faktycznie mógłby wpłynąć pozytywnie na wzrok jeśli zjadalibyśmy 6 kilogramów marchewek i kilka wiader borówek dziennie. Dobrym sposobem na utrzymanie wzroku w odpowiedniej kondycji jest przyjmowanie witamin,sporządzonych na bazie ekstraktów z tych produktów.

Nie możesz otwierać oczu pod wodą – MIT/PRAWDA

To zdanie jest po części prawdą. Jeżeli pływasz na basenie to lepiej nie otwierać oczu pod wodą. Nie powinno się tego robić dlatego, że woda jest nachlorowana, a to może prowadzić do bakteryjnego zapalenia spojówek. Jednak gdy pływasz w świeżej wodzie w ekologicznych i czystych miejscach to możesz otwierać oczy pod wodą, nic nie powinno wtedy zagrażać Twojemu wzrokowi. Gdy pływasz w słonych wodach to także możesz spróbować otworzyć oczy pod wodą, jednak komfort zależy tutaj od natężenia soli.

(Źródło: brightside.me)

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.