Japonia większości z nas kojarzy się z niezawodnymi samochodami oraz wysokiej jakości sprzętem elektronicznym. To także kraj, który posiada bardzo interesującą kuchnię. Poniżej przedstawiamy trzy interesujące przepisy na potrawy pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Sushi
Najbardziej znaną japońską potrawą jest sushi. Jej głównym składnikiem jest ryż zaprawiony octem ryżowym oraz dodatki w postaci surowych owoców morza, ryb, wodorostów czy też warzyw. Podaje się je z sosem sojowy, zielonym chrzanem wasabi lub marynowanym imbirem. Co ciekawe, nie istnieje jeden przepis na sushi. Wynika to z faktu, iż Japończycy spożywają wiele rodzajów tej potrawy. Do najpopularniejszych wersji należą nigiri-zushi, maki-zushi oraz chirashi-zushi. W każdym bądź razie przepisy na sushi nie należą do bardzo skomplikowanych, stąd też jest to potrawa, którą możemy przygotować w domu dla naszych najbliższych.
Aby przygotować sushi, należy najpierw ugotować ryż, a następnie go ostudzić. Do ugotowanego ryżu dodajemy awase-zu – mieszankę octu ryżowego, cukru oraz soli. Następnie kroimy łososia, ogórek i awokado. Na stole rozkładamy matę bambusową, na niej układamy nori (wodorosty), smarujemy majonezem i układamy pokrojone składniki. Następnie zwijamy nasze sushi i kroimy nożem w poprzek.
Okonomiyaki
Okonomiyaki to rodzaj naleśnika. Jest on podawany z rozmaitymi dodatkami, w zależności od naszych preferencji. Aby przygotować okonomiyaki potrzebne będą: szklanka mąki pszennej, ¾ szklanki dashi lub wody, jajko, 2 szklanki poszatkowanej kapusty, ¼ czerwonej papryki, 2 cebulki dymki, 4 plasterki wędzonego boczku oraz 2 jajka do usmażenia. Na początku trzepaczką łączymy mąkę, dashi i jajko. Dodajemy poszatkowaną kapustę, pokrojoną paprykę oraz dymkę, po czym mieszamy. Po rozgrzaniu oleju wlewamy masę i układamy na niej plastry boczku. Smażymy 5-7 minut, a następnie przewracamy na drugą stronę. Na drugiej patelni smażymy jajka. Gotowe placki przekładamy na talerz i układamy na nich jajka. Całość dekorujemy szczypiorkiem.
Zupa miso
Miso to tradycyjna japońska zupa, jadana niemalże codziennie. Do jej przygotowania potrzebne będzie: 3 litry dashi, 2 łyżki pasty miso, grzyby shitake i mun, tofu, dymka, makaron oraz sos sojowy. Dashi wlewamy do garnka i gotujemy, dodajemy grzyby. Kroimy tofu i cebulkę, gotujemy makaron. Po ostygnięciu dashi dodajemy pastę miso. Następnie wkładamy do miseczek makaron i tofu, po czym wlewamy zupę.
Kuchnia japońska to znakomite urozmaicenie naszego menu. Przepisy japońskie są proste, stąd też każdy z nas poradzi sobie z ich przygotowaniem. Dlatego też warto je wypróbować podczas spotkań ze znajomymi.
SUSHI to po imprezie haha,
i tak kebaba nic nie przebije 😉 albo tradycyjnego polskiego schabowego,
ostatnio takie modne te sushi ze nie wiem skad to sie wzielo…