„Bon opiekuńczy: Alzheimer 75

W Szczecinie radni zadecydowali o wprowadzeniu świadczenia, które wspomoże finansowo opiekunów osób starszych i schorowanych. O „Bon opiekuńczy: Alzheimer 75″ będzie można ubiegać się od lipca. 

We wtorek w Szczecinie radni podjęli decyzję o pomaganiu opiekunom osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera. Otrzymają oni po dwa tysiące złotych. Za wprowadzeniem świadczenia opowiedziało się 23 radnych, tylko jedna osoba była przeciwna. „Bon opiekuńczy: Alzheimer 75″ ma na celu wsparcie rodzin w opiece nad seniorami, którzy ukończyli 75. rok życia, mieszkają w Szczecinie i mają zdiagnozowaną chorobę Alzheimera – tłumaczyła Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

Aby ubiegać się o „Bon opiekuńczy: Alzheimer 75″ osoba chora musi otrzymywać świadczenia zdrowotne z funduszy publicznych. Musi ponadto leczyć się w poradni zdrowia psychicznego, zespole psychiatrycznym leczenia środowiskowego lub w poradni neurologicznej. Nie może natomiast korzystać z całodobowej opieki placówki prywatnej lub publicznej.

Za opiekunów osoby, u której zdiagnozowano chorobę Alzheimera, uznano członków rodziny, którzy udzielają „wsparcia i opieki seniorowi”: małżonków, dzieci, wnuki, rodziców, rodzeństwo, synowe lub zięciów.

Dwa tysiące złotych przyznane opiekunowi ma być wypłacane w transzach po tysiąc zł. Wnioski dla pierwszej transzy będą przyjmowane od 16 lipca.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.