Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk została wyróżniona jedną z bardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Dzięki temu może stać się bardzo popularną pisarką poza granicami naszego kraju. 

Olga Tokarczuk jest pierwszą Polką, która została wyróżniona jedną z bardziej prestiżowych nagród literackich, czyli Międzynarodową Nagrodą Bookera. Jury wybrało jej książkę „Bieguni” („Flights”) w tłumaczeniu Jennifer Croft spośród sześciu tytułów, które znalazły się na liście nominowanych. Wyróżnienie przyznawane jest podczas uroczystej ceremonii w Wielkiej Brytanii. Autor i tłumacz najlepszej książki przełożonej w minionym roku na język angielski dostają nagrodę pieniężną w wysokości 50. tysięcy funtów do podziału po równo.

Szefowa jury Lisa Appignanesi oceniła, że „Tokarczuk jest pisarką o wspaniałej błyskotliwości, wyobraźni i polocie literackim”, a w nagrodzonej książce „za pomocą zadziwiających zestawień przenosi nas przez galaktykę przyjazdów i odjazdów, historii i dygresji, jednocześnie zgłębiając sprawy bliskie współczesności i kłopotliwemu położeniu ludzkości – gdzie tylko plastikowi udaje się uciec od śmiertelności”.

Na krótkiej liście nominowanych znalazły się także książki dwóch byłych triumfatorów Bookera. Węgra Laszlo Krasznahorkaia („The World Goes On”) i Han Kang z Korei Południowej („The White Book”), a także Irakijczyka Ahmeda Saadawi („Frankenstein w Bagdadzie”), Francuzki Virginie Despentes („Vernon Subutex 1″) i Hiszpana Antonio Munoza Moliny („Like A Fading Shadow”). Łącznie do nagrody zgłoszono 108 tytułów.

Brytyjski „The Guardian” zwrócił uwagę, że zwycięstwo w konkursie przynosi zazwyczaj autorom niezwykłą popularność: po tym, jak w 2016 roku jury nagrodziło „Wegetariankę” Han Kang, zainteresowanie brytyjskich czytelników koreańską literaturą wzrosło ponad czterokrotnie, a sprzedaż wyróżnionej w 2017 roku „Wchodzi koń do baru” Davida Grossmana skoczyła w tygodniu po uzyskaniu nagrody o blisko 1400 proc.

Gratulujemy międzynarodowego sukcesu!

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.