Polacy z coraz większą liczbą kredytów

W sierpniu 2017 roku przyznano więcej kredytów każdego rodzaju niż w sierpniu 2016 roku. Przyczyną jest lepsza sytuacja gospodarcza w kraju. Sprawdźcie, ile pieniędzy banki pożyczyły w tym roku.

Z analiz rynku gospodarczego wynika, że spada bezrobocie, wzrasta wynagrodzenie, dobrze ma się produkcja przemysłowa. Te wszystkie czynniki przekładają się na większe zainteresowanie kredytami, których udzielono więcej niż w 2016 roku.

Kredyty konsumpcyjne (kredyty gotówkowe i ratalne)

W sierpniu 2017 r. banki udzieliły 611,5 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 6,5 mld zł. Stanowi to spadek o 0,4% w ujęciu liczbowym i wzrost o 3,1% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do sierpnia 2016 r. W sierpniu br. banki udzieliły nieznacznie mniej kredytów konsumpcyjnych, ale na wyższą kwotę niż rok wcześniej. Spadek liczby udzielonych kredytów dotyczy kredytów niskokwotowych, rośnie natomiast liczba kredytów udzielanych na wyższe kwoty – mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Kredyty mieszkaniowe

W sierpniu 2017 r. banki udzieliły 15,5 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 3,6 mld zł. Stanowi to wzrost o 0,7% w ujęciu liczbowym i wzrost o 7,5% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do sierpnia 2016 r. Sierpień jest kolejnym w 2017r. wzrostowym miesiącem dla kredytów mieszkaniowych. Wartość udzielonych kredytów wzrosła 7,5% w porównaniu z sierpniem 2016 r. Średnia kwota kredytu mieszkaniowego udzielonego w okresie styczeń – sierpień 2017 r. wyniosła bowiem 223,7 tys. zł i była wyższa o 6,7% względem średniej z pierwszych ośmiu miesięcy 2016 r. Wyraźnie spadła natomiast liczba kredytów udzielonych na niskie kwoty do 100 tys. zł. W tej grupie kredytów zanotowano spadek o 14,7%. – dodaje prof. Waldemar Rogowski z BIK.

Karty kredytowe

W sierpniu 2017 r. wydano 79,8 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 428 mln zł. Stanowi to spadek o 7,5% w ujęciu liczbowym i wzrost o 0,1% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do lipca 2016 r. W sierpniu kontynuowany był dotychczasowy trend obserwowany w kartach kredytowych, których banki wydają mniej, ale jednocześnie przyznają wyższe kwoty limitów kredytowych. Z taką sytuacją mamy do czynienia od początku roku, wydano o 6,6% mniej kart, a kwota zaakceptowanych limitów była wyższa o 3,8%. Średnia kwota przyznanego limitu w karcie kredytowej wyniosła 5 371 zł w sierpniu i stanowi to wzrost o 8,2% w porównaniu do średniej kwoty z sierpnia 2016 r. Wzrost wartości przyznawanych limitów można tłumaczyć wzrostem dochodów Polaków – mówi prof. Waldemar Rogowski z BIK.

Limity kredytowe w kontach osobistych

W sierpniu 2017 r. przyznano 54,2 tys. limitów kredytowych w kontach osobistych na łączną kwotę przyznanych limitów 227 mln zł. Stanowi to wzrost o 13,9% w ujęciu liczbowym i wzrost o 7,6% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do sierpnia 2016 r. Średnia kwota zaakceptowanego limitu w okresie styczeń – sierpień br. wyniosła 4 369 zł i była wyższa o 2,3% w porównaniu do odpowiedniego okresu rok wcześniej. Od początku roku obserwujemy wzrost zainteresowania limitami kredytowymi w kontach osobistych. Przyczyną może być atrakcyjne oprocentowanie i niższe koszty produktu w porównaniu do kredytów gotówkowych – dodaje prof. Waldemar Rogowski z BIK.

A jeżeli zastanawiasz się nad wzięciem kredytu, sprawdź, co zrobić, aby wybrać jak najbardziej opłacalną opcję.

(Źródło: infowire.pl)

5 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.