rzeka okresowa
foto. tvn24.pl

Częściej takie zjawiska można zaobserwować w Australii. Ale tym razem rzeka okresowa pojawiła się w jednej z polskich wsi w Wielkopolsce. Ostatni raz była widziana 17 lat temu. 

Rzeka okresowa we wsi Kaczory w Wielkopolsce to rzadki widok. Jednak w tym roku możemy zobaczyć ją ponownie. Zjawisko pojawia się incydentalnie i powtarza się co kilkanaście lat – rzeka pojawia się na tyle rzadko, że nie ma nawet nazwy. Ostatnio odnotowaliśmy je w 2001 roku, wcześniej w 1987 – mówi Jacek Zwierzyński z nadleśnictwa Kaczory. Nigdy nie wiadomo, kiedy rzeka okresowa się pojawi. Jednak można mówić o kilku czynnikach, które sprzyjają jej pojawieniu się m.in są to długie i intensywne opady.

Rzeka okresowa to atrakcja dla turystów. Leśnicy się cieszą, bo to zjawisko przyciąga uwagę i jeszcze bardziej zachęca do odwiedzin tych malowniczych terenów. Skąd nagle bierze się woda, która przedziera się przez las w konkretnym kierunku? W miejscowości znajduje się jezioro Kopcze. Jest lokalnym, naturalnym zbiornikiem, który ma jednak ograniczone możliwości gromadzenia opadów. Kiedy deszczów i śniegu jest więcej, woda musi znajdować sobie ujście. I upodobała sobie konkretną ścieżkę: w kierunku Piły.

W tym roku rzeka okresowa w Kaczorach ma dwa i pół kilometra. Jak wyjaśnia Zwierzyński zazwyczaj ma dziewięć kilometrów. Dodaje, że rzekę można znowu podziwiać tylko dzięki bardzo dużej ilości opadów w 2017 roku. Tafla jeziora Kopcze znajduje się dziś dwa razy wyżej niż podczas standardowych, bardziej suchych sezonów. Wiele osób założyło się o to, czy rzeka popłynie dalej. Przedmioty zakładów są różne, od skrzynki piwa po długopis. Zobaczymy, kto wygra – mówi. Kolejne „odwiedziny” rzeki przewiduje w okolicach 2030 roku.

(Źródło: tvn24.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.