Wolne w pracy bez wykorzystywania urlopu? Każdy z nas czasem o tym marzy. Pojawiły się plany, aby wprowadzić kolejny ustawowo dzień wolny od pracy. Jest decyzja. Sprawdźcie.
Poseł PO Marcin Zembala rozpoczął dywagację na temat ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy. Odpowiedziało mu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I rozwiało nadzieje wszystkich tych, którzy liczyli na dodatkowy wolny dzień w okolicach Wielkanocy.
Kolejny ustawowy dzień wolny od pracy nie przypadnie w Wielki Piątek. Wiceminister Stanisław Szwed podaje kilka argumentów, które uniemożliwiają wprowadzenie wolnego. Po pierwsze powołuje się na średnią ilość dni ustawowo wolnych w innych krajach europejskich. Średnia ta wynosi 12,6, a w Polsce mamy do dyspozycji 13 ustawowych wolnych dni od pracy.
Wielki Piątek pozostanie dniem pracującym także ze względu na wprowadzenie zakazu handlu w niedziele. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już 1 marca.
Jako trzeci powód podaje skutki finansowe kolejnego wolnego dnia. Wiceminister rodziny i pracy wskazuje też, że zatrzymanie procesów gospodarczych w Wielki Piątek „może oznaczać spadek prognozowanej wielkości PKB”. To z kolei niesie za sobą spadek wpływów podatkowych, głównie VAT i CIT.
„Dodatkowy dzień wolny od pracy może także oznaczać koszty po stronie pracodawców” – stwierdził wiceminister.
Na razie nie widać możliwości wprowadzenia kolejnego wolnego dnia. Chcielibyście, aby Wielki Piątek był uznawany jako dzień świąteczny?
ja tak