pole dance

Pole dance czyli potocznie taniec na rurze został zakwalifikowany do profesjonalnych dyscyplin sportowych. Dyscyplina otrzymała certyfikat na dwa lata. Jeśli certyfikat zostanie przedłużony to czy zobaczymy pole dance na następnych igrzyskach? 

Pole dance będzie profesjonalną dyscypliną sportową przez dwa lata. Certyfikat przyznało Globalne Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Sportowych. Dlaczego certyfikat został wystawiony tylko na dwa lata?

Wymogi są takie: żeby daną aktywność fizyczną uznać za sport, wymagane jest stworzenie osobnych federacji w 40 krajach na czterech kontynentach. IPSF( potocznie: międzynarodowa federacja tańca na rurze) zrzesza jak dotąd jedynie 15 federacji (w tym polską), stąd GAISF postanowiło zastosować tryb tymczasowy. Żeby pole dance zyskał miano profesjonalnego sportu  na dłużej, w ciągu dwóch lat IPSF musi powiększyć swoje grono do 40 federacji.

Prezes organizacji uważa, że jest to tylko formalność i że już teraz można otwierać szampana. – Czuję, że osiągnęliśmy niemożliwe. Wielu powtarzało nam, że taniec na rurze nigdy nie zostanie uznany za sport. A jednak. Mamy już 15 oficjalnych federacji, wiec myślę, że nie będziemy mieli problemu ze zgromadzeniem jeszcze 25 w ciągu dwóch lat – stwierdziła Katie Coates.

41-latka odniosła się również do tego, czym tak naprawdę jest pole dance i jak się go postrzega. – Na początku XXI wieku ludzie zaczęli traktować taniec na rurze jako zwykłą formę aktywności fizycznej. Pozbawioną seksualnego piętna. W naszych zawodach nie ma więc wysokich obcasów ani przesadnej nagości. To prostu sport dla zwykłych ludzi podsumowała.

Pozostaje jeszcze kwestia ewentualnego przyjęcia do rodziny sportów olimpijskich. Prezes GAISF wcale nie wyklucza, że tak się za jakiś czas stanie. – Mogę obiecać, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc im w pełni wykorzystać potencjał tej jakże ciekawej dyscypliny. A nuż pewnego dnia pole dance stanie się częścią programu olimpijskiego? – zastanawiał się Patrick Baumann.

Wątpliwości nie ma natomiast Coates. – Tradycyjne sporty tracą na popularności, nowe sporty są o wiele bardziej popularne wśród młodych ludzi. Wierzę, że już wrótce zawitamy także na igrzyska – wyznała prezes IPSF.

Chcielibyście oglądać taniec na rurze na igrzyskach olimpijskich?

(Źródło: polsatsport.pl)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.