Żółtaczka pokarmowa, salmonelloza, biegunka, zapalenie dróg oddechowych to najczęstsze choroby, które wywołują bakterie przenoszone na rękach. Sprawdź, co zrobić, aby pozbyć się wszystkich złych bakterii z dłoni.
Wkładanie do ust długopisu, oblizywanie palców przyczyniają się do przedostania się bakterii do układu pokarmowego. Przenoszone na rękach drobnoustroje pozostają także na dotykanych przedmiotach i stanowią źródło zakażenia dla innych osób. Dlatego nie można zapominać o odpowiedniej higienie dłoni. Rekomendacje WHO i wytyczne amerykańskiej organizacji CDC mówią o tym, że powinniśmy myć ręce minimum 20–30 sekund. Większość z nas jest przyzwyczajona jedynie do opłukania rąk pod bieżącą wodą albo użycia mydła przez 5 sekund. A tej czynności trzeba jednak poświęcić trochę więcej czasu. Mówi się, że 15 sekund pozwala na usunięcie około 90 proc. drobnoustrojów z naszych rąk, podczas gdy przedłużenie tego czasu do 30 sekund może wyeliminować 99 proc. drobnoustrojów, które znajdują się przejściowo na naszych rękach – mówi dr Katarzyna Zacharczuk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny, ekspert programu „Wzorowa Łazienka”.
Tymczasem z badań wynika, że aż 60–70 proc. osób nie myje rąk po wyjściu z toalety. W tej sytuacji, by skutecznie pozbyć się zarazków, nie wystarczy użyć chusteczek nawilżających. Aż 80 proc. infekcji jest wywołanych przez niedostateczną higienę dłoni. Najlepiej zamoczyć ręce w ciepłej wodzie, później namydlić, myć przez dłuższą chwilę, a następnie dokładnie spłukać i osuszyć. Ważne są środki, czyli woda i mydło, a także sama technika mycia rąk. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby każdy element dłoni został umyty – mówi dr Katarzyna Zacharczuk.
Dobre nawyki dotyczące dbania o higienę dzieci powinny wynosić z domu. Regularne mycie rąk po spacerze, przed posiłkiem czy po zabawie z psem sprawi, że czynność ta będzie dla nich naturalna, wręcz automatyczna i nie będą się zastanawiać nad jej wykonaniem. To szczególnie ważne, ponieważ spędzając kilka godzin dziennie w szkole lub przedszkolu, maluchy muszą zupełnie samodzielnie zadbać o swoją higienę. Częste mycie i dezynfekcja rąk, zwłaszcza w takich sprzyjających zarazkom miejscach, jakim jest na przykład szkoła, może mieć zbawienny wpływ na zdrowie i uchronić dzieci przed infekcjami, w tym również grypą, nawet w okresie najczęstszych zachorowań.
(Źródło: info.newseria.pl)