Już w sobotę 24 marca odbędzie się najsłynniejsza akcja WWF, czyli Godzina dla Ziemi. Światła zgasną na najsłynniejszych budynkach świata m.in na wieży Eiffle’a, londyńskim Big Benie, operze w Sydney oraz Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Godzina dla Ziemi to coroczna akcja organizowana przez WWF. Pierwsza miała miejsce w 2007 roku wzięło w niej udział ponad 2 miliony osób. Z biegiem lat akcja zyskiwała na popularności i w 2010 roku zyskała miano największej akcji WWF-u w historii. Przyłączyło się do niej wtedy 4,5 tysiąca miast z całego świata. A światła zgasły na na najsłynniejszych budynkach świata: Wieży Eiffla w Paryżu, Pałacu Buckingham w Londynie, moście Golden Gate w San Francisco, Operze w Sydney. W Polsce udział wzięło 40 miast, w tym 15 wojewódzkich, wyłączono oświetlenie m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie do oszczędzania prądu i refleksji nad zmianami klimatu.
W 2018 roku Godzina dla Ziemi będzie miała miejsce w sobotę 24 marca. Tradycyjnie światła zgasną o godzinie 20.30 i w ciemności będziemy trwać przez kolejne 60 minut. Odłączone od prądu będą najważniejsze budynki w kraju, ale każdy z nas może dołączyć się do akcji.
W tym roku akcja dedykowana jest Puszczy Karpackiej oraz zwierzętom, które ją zamieszkują. Są to m.in wilki rysie, niedźwiedzie i żbiki. Dodatkowo w Warszawie o godzinie 12.30 ambasadorzy akcji będą bić w bębny na placu Hoovera. W ten sposób WWF chce zachęcić mieszkańców stolicy do podpisania petycji na rzecz Puszczy Karpackiej.
Godzina dla Ziemi ma też swoich przeciwników. Krytykują ją za to, że ma jedynie symboliczny charakter i nie przynosi wielu korzyści, a na zużycie energii wpływa w sposób nieznaczny. Innym zarzutem jest to, że nagłe wyłączenie tylu odbiorników może doprowadzić do uszkodzenie systemu elektroenergetycznego.
A Wy dołączycie się do akcji WWF-u?