godzina dla ziemi

Już w sobotę 24 marca odbędzie się najsłynniejsza akcja WWF, czyli Godzina dla Ziemi. Światła zgasną na najsłynniejszych budynkach świata m.in na wieży Eiffle’a, londyńskim Big Benie, operze w Sydney oraz Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 

Godzina dla Ziemi to coroczna akcja organizowana przez WWF. Pierwsza miała miejsce w 2007 roku wzięło w niej udział ponad 2 miliony osób. Z biegiem lat akcja zyskiwała na popularności i w 2010 roku zyskała miano największej akcji WWF-u w historii. Przyłączyło się do niej wtedy 4,5 tysiąca miast z całego świata. A światła zgasły na na najsłynniejszych budynkach świata: Wieży Eiffla w Paryżu, Pałacu Buckingham w Londynie, moście Golden Gate w San Francisco, Operze w Sydney. W Polsce udział wzięło 40 miast, w tym 15 wojewódzkich, wyłączono oświetlenie m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie do oszczędzania prądu i refleksji nad zmianami klimatu. 

W 2018 roku Godzina dla Ziemi będzie miała miejsce w sobotę 24 marca. Tradycyjnie światła zgasną o godzinie 20.30 i w ciemności będziemy trwać przez kolejne 60 minut. Odłączone od prądu będą najważniejsze budynki w kraju, ale każdy z nas może dołączyć się do akcji.

W tym roku akcja dedykowana jest Puszczy Karpackiej oraz zwierzętom, które ją zamieszkują. Są to m.in wilki rysie, niedźwiedzie i żbiki. Dodatkowo w Warszawie o godzinie 12.30 ambasadorzy akcji będą bić w bębny na placu Hoovera. W ten sposób WWF chce zachęcić mieszkańców stolicy do podpisania petycji na rzecz Puszczy Karpackiej. 

Godzina dla Ziemi ma też swoich przeciwników. Krytykują ją za to, że ma jedynie symboliczny charakter i nie przynosi wielu korzyści, a na zużycie energii wpływa w sposób nieznaczny. Innym zarzutem jest to, że nagłe wyłączenie tylu odbiorników może doprowadzić do uszkodzenie systemu elektroenergetycznego.

A Wy dołączycie się do akcji WWF-u?

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.