Wychowanie dziecka nie jest łatwą rzeczą. Na kwestię tę składa się wiele różnych elementów, a jednym z nich jest właściwe odżywianie naszej pociechy. Dieta powinna być bowiem adekwatna do wieku, uwzględniać zalecenia lekarza, a także smakować dziecku.
Żywienie dziecka
Dziecko zaraz po urodzeniu odżywia się mlekiem matki. Następnie można wprowadzać gotowe dania przeznaczone dla niemowląt. Po upływie mniej więcej roku, można wzbogacać o następne produkty, na przykład jaja, warzywa, owoce, a nawet mięso. Należy jednak kierować się aktywnością dziecka i jego apetytem.
Jadłospis dla starszych dzieci, w wieku szkolnym, powinien być dopasowany do ich zajęć. Jeśli dziecko chodzi już do szkoły, wówczas śniadanie będzie dla niego podstawowym posiłkiem. Obiad powinien składać się z dwóch dań – zupy oraz dania głównego przyrządzone ze źródła białka (mięso, ryby, jaja), węglowodanów (ziemniaki, kasza, ryż, makaron) oraz witamin (surówka z warzyw).
Przykładowe potrawy
Przepisy dla dzieci są najczęściej stosunkowo proste. Dzięki temu nawet najbardziej zapracowani rodzice mogą w domowym zaciszu przygotować pełnowartościowy posiłek. Poniżej kilka przykładowych dań dla naszych pociech.
Na śniadanie możemy podać dziecku kaszę mannę na mleku wraz z jagodami. Do popicia idealnie nadawać się będzie kakao. Natomiast ostatnim elementem posiłku może być niewielki banan.
Dla dwuletniego dziecka dobrą propozycją obiadową będzie zupa pomidorowa z ryżem, a na drugie danie pieczona ryba. Pamiętajmy tylko, aby wyjąć wszystkie ości. Może być ona podawana z ziemniakami oraz z surówką z marchwi i kiszonej kapusty.
Kolację może natomiast stanowić twarożek ze szczypiorkiem, a do tego jakiś owoc, na przykład banan. Do picia możemy podać dziecku owocowy sok. To lekki posiłek w sam raz przed snem.
Gdzie szukać przepisów?
W obecnych czasach wiele przepisów możemy znaleźć w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „zdrowe odżywianie przepisy” i po chwili otrzymamy linki do interesujących nas stron. Możemy także skorzystać z pomocy naszych mam i babć, które przed laty przygotowywały posiłki dla nas. Wiele niezwykle cennych informacji znaleźć możemy również w książkach kucharskich. Są one często przygotowywane przez dietetyków, którzy doskonale znają się na żywieniu dzieci.
Przygotowując posiłek dla naszego dziecka powinniśmy pamiętać o wielu różnych kwestiach. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednio zbilansowane składniki i zróżnicowanie diety. Jednakże nie możemy zapominać o jednej rzeczy – to, co przygotujemy, powinno smakować dziecku.
warto szukac, warto, a jest tego wiele
wszystko kwestia przyzwyczajenia i wychowania, od malego da sie nauczyc a nie isc na latwizne i do Maca a potem problem ze dzieci chorują albo nie lubią zdrowego jedzenia
smak, dieta, lekarz – oj za duzo trafic trzeba 🙂 ciezko aby sie udalo