węglowodany istotne dla kobiet w ciąży

Według najnowszych badań węglowodany są bardzo istotne dla kobiet w ciąży. U tych pań z niedoborem tych związków zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej. Sprawdź szczegóły. 

Kobiety, które w okresie ciąży spożywają mało węglowodanów, są bardziej narażone na urodzenie dziecka z wadą cewy nerwowej – informują naukowcy na łamach pisma „Birth Defects Research”. Wady te powstają w okresie prenatalnym i stanowią przyczynę niepełnosprawności i zgonów dzieci.
Z uwagi na to, że węglowodany są bardzo istotne dla kobiet w ciąży warto w tym okresie rozsmakować się w produktach, które zawierają ich duże ilości. Węglowodany, zwane także cukrami, to związki organiczne, które są podstawowym źródłem energii wykorzystywanej do utrzymania stałej temperatury ciała i pracy całego organizmu. Są również materiałem budulcowym komórek. Najwięcej jest ich w roślinach okopowych: ziemniakach, burakach cukrowych, ziarnach (zboża, ryżu, kukurydzy). Duża ich ilość jest także w owocach oraz nasionach roślin strączkowych (fasoli, bobie, grochu, soczewicy, soi).

Do wad cewy nerwowej należą m.in. rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie i przepukliny oponowo-rdzeniowe. Wady te powstają w okresie prenatalnym i stanową przyczynę niepełnosprawności i zgonów dzieci.

Dieta matki przed i w czasie ciąży odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju płodu. Nasze badania sugerują, że niskie spożycie węglowodanów może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka wady wrodzonej o 30 proc. Wyniki te są niepokojące, biorąc pod uwagę popularność diet niskowęglowodanowych” – mówi prowadząca badania dr Tania Desrosiers z University of North Carolina w Chapel Hill.

Naukowcy poddali analizie dane dotyczące 11 285 kobiet biorących udział w National Birth Defects Prevention Study. W tej grupie wystąpiło 1740 przypadków narodzin (oraz poronień) dzieci z rozszczepem kręgosłupa lub bezmózgowiem.

Kwas foliowy chroni przed rozwojem wad wrodzonych. Badacze stwierdzili, że w przypadku kobiet spożywających zbyt mało węglowodanów stężenie kwasu było o ponad połowę mniejsze w porównaniu z grupą kontrolną.

Kobiety, które unikają spożywania węglowodanów mogą jednocześnie spożywać mniej produktów wzbogaconych w kwas foliowy. Wpływa to na zbyt niski poziom tego związku. Niezbędne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań. Ustalą one dokładną przyczynę zależności pomiędzy dietą niskowęglowodanową a ryzykiem wad wrodzonych u dziecka – podsumowują autorzy.

(Źródło: PAP)

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.