stres objawy

W psychologii pod pojęciem stresu rozumie się dynamiczną relację adaptacyjną, która zachodzi pomiędzy możliwościami człowieka a wymogami danej sytuacji. Cechuje się ona brakiem równowagi psychicznej oraz fizycznej, zaś próbą przywrócenia stanu równowagi jest podejmowanie przez osobę różnego rodzaju zachowań o charakterze zaradczym. Jak zatem widać stres zazwyczaj wpływa na człowieka negatywnie. Jaki jest zatem wpływ stresu na zdrowie?

Pierwsze skutki stresu

Stres jest naturalną reakcją ludzkiego organizmu, stąd też nie da się go całkowicie wyeliminować z naszego życia. Co więcej, niekiedy ma on bardzo korzystny wpływ, albowiem mobilizuje do działania. Jednakże jego nadmiar bądź też negatywny jego wpływ wywołuje rozmaite niepożądane reakcje organizmu. Skutki stresu mogą być więc następujące: bezsenność, problemy z pamięcią lub żołądkiem, lęki czy też pogorszenie nastroju. Działanie stresu może być na dłuższą metę naprawdę wyniszczające. Dlatego też nie należy go lekceważyć. Specjaliści podpowiadają, że bardzo ważna jest redukcja stresu.

Schorzenia, które powoduje stres

Jednym z najczęstszych schorzeń, które powoduje stres, są choroby serca oraz układu krążenia. W niektórych sytuacjach – na przykład w przypadku utraty kogoś bliskiego, katastrofy – skutki jakie stres wywołuje w sercu są bardzo podobne do zawału. Najgorzej, gdy stres towarzyszy nam przez bardzo długi czas. Wówczas może się tak zdarzyć, że konieczna będzie psychoterapia, mająca na celu zapanowanie nad stresem i ograniczenie go.

Jak sobie radzić ze stresem?

Zapanowanie nad stresem nie zawsze jest łatwe. Wiele zależy bowiem od danego człowieka. Otóż przede wszystkim, należy zmienić swoje nastawienie do życia i czynników wywołujących stres. Dobrą metodą rozładowania stresu jest rozmowa z kimś bliskim o naszych problemach. Warto również się zrelaksować. Kąpiel z ulubionymi dodatkami, wieczór z książką lub wysiłek fizyczny – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ciekawie na tym tle prezentują się również techniki relaksacyjne oraz proste ćwiczenia.

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia i nie da się go całkowicie wyeliminować. Można natomiast próbować go ograniczyć. Jeżeli wydaje nam się, że nasze codzienne sytuacje bardzo nam stresują, warto sprawdzić jakie mogą być tego przyczyny i skutki. Można to zrobić w domu, wpisując w wyszukiwarkę hasło „stres objawy”.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.