za dużo snu

Sen ma być dla nas przyjemną formą odpoczynku. Jednak wychodzi na to, że zanim tak się stanie musimy nauczyć się regularnego snu, bo tylko wtedy spełnia on swoją funkcję. Bowiem zarówno za mało jak i za dużo snu szkodzi naszemu zdrowiu. 

Szeroko opisywane są negatywne skutki w sytuacji, kiedy śpimy zbyt mało. Jednak naukowcy z Seoul National University College of Medicine opublikowali niedawno swoje badania, które potwierdzają zły wpływ na zdrowie zbyt małej liczby godzin jak i zbyt dużej. Było to badanie przeprowadzone na 133 608 mieszkańcach Korei w wieku od 40 do 69 lat. Wzięło w nim udział 44 930 mężczyzn i 88 678 kobiet. – To największe z dotychczas przeprowadzonych badań ustalających zależność między dawką snu a ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego oddzielnie wśród mężczyzn i wśród kobiet – mówi Claire E. Kim, główna autorka badania.

Z badań wynika, że zarówno za mało jak i za dużo snu sprzyja rozwojowi chorób. Wśród badanych śpiących powyżej 10 godzin prawdopodobieństwo rozwinięcia zespołu metabolicznego było wyższe. Kobiety z tej grupy były bardziej narażone na nadmiar tłuszczu w okolicach talii.

Dlaczego za dużo snu szkodzi?

Zbyt duża ilość snu sprzyja także spowolnieniu pracy mózgu. Naukowcy zauważyli, że po dwóch latach nieregularnego snu – to jest poniżej 6 godzin i powyżej 9 pojawiają się istotne zmiany obniżające możliwości intelektualne. 

Innym negatywnym skutkiem zbyt dużej ilości snu są problemy z zajściem w ciąże. Naukowcy z Korei przebadali przyzwyczajenia dotyczące snu 650. kobiet, które poddały się zbiegowi in-vitro. Okazało się, że odsetek udanych zapłodnień pozaustrojowych był najwyższy wśród badanych, które spały 7-8 godzin w ciągu nocy i najniższy u tych, które przesypiały 11 godzin.

Kolejna wada długiego spania to przybieranie masy ciała. Wśród osób uczestniczących w badaniu jedynymi osobami, które nie zanotowały wahań wagi były osoby, które na sen przeznaczały od 7 do 8 godzin. Osoby, które na wypoczynek nocny przeznaczały 9-10 godzin, były o 25 proc. bardziej narażone na przybranie 5 kilogramów. Nie miała na to wpływu ich dieta oraz aktywność fizyczna.

A ile Wy przeznaczacie czasu na sen?

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.