żmija

Wiosna i ładna pogoda kusi spacerami po łonie natury i aktywnością na świeżym powietrzu. Jednak obcując z przyrodą warto pamiętać, że to naturalny teren dla zwierząt i to one tam rządzą. Właśnie trwa okres lęgowy żmij i coraz częściej możemy je zobaczyć w lasach. Sprawdźcie, co zrobić, aby spacer był bezpieczny nawet jeśli na drodze napotkacie węża.

Spacer po lesie to dobry sposób na relaks po całym tygodniu pracy. Jednak przyroda rządzi się swoimi prawami i trzeba uważać na niebezpieczne zwierzęta. Jednym z nich jest żmija zgyzakowata. Może osiągnąć 90 cm długości. Najczęściej można ją spotkać na obrzeżach lasów i polanach leśnych. Poznać ją można po „sercowatej” głowie, wyraźnie wyodrębnionej od reszty sylwetki i charakterystycznym zygzaku wzdłuż ciała.

Zwierzę coraz częściej można spotkać na leśnych szlakach. Bardzo dużo żmij jest w Beskidach, lokalne media mówią o wysypie węży.

Teraz szczególnie możemy te zwierzęta napotkać w miejscach nasłonecznionych, na kamieńcach, obrzeżach lasów lub w trawie na niekoszonych łąkach. Jeśli je spotkamy, to najlepiej zejść im z drogi. Żmija nie zaatakuje człowieka, jeśli nie czuje się zagrożona – tłumaczy przyrodnik Maciej Mażul.

Atak może nastąpić, gdy turysta niechcący nadepnie zwierzę. – To dlatego trzeba bardzo uważać idąc przykładowo przez łąkę. Dobrze mieć kij, którym odgarniemy trawę. Jeśli usłyszymy, że coś się w niej przesuwa, to najlepiej przejść obok – dodał przyrodnik.

Zdaniem ratowników GOPR, jeśli żmija zaatakuje, to nie należy uciskać miejsca ukąszenia ani wysysać jadu. Najlepiej zabezpieczyć je bandażem i wezwać na pomoc goprowców. Nie wolno jednak lekceważyć ukąszenia. Pomoc w górach można wezwać pod bezpłatnym numerem 985 lub 601 100 300.

(Źródło: PAP)

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.