żywność tanieje

Święta, czyli czas kiedy nasz portfel bardzo szybko się kurczy, a na kartach kredytowych znikają kolejne zera. Jednak po świętach czeka na nas miła niespodzianka, ponieważ możemy spodziewać się spadku cen podstawowych produktów.

Po wzrastających cenach w 2017 roku dla naszego portfela nadchodzi chwila wytchnienia. Latem za jaja zapłacimy znacznie mniej, a jeszcze wcześniej możemy wypatrywać obniżek cen mleka. Analitycy banków przy użyciu algorytmów i swojego doświadczenia prognozują, że w przeciągu kilku miesięcy ceny zbóż, mięsa, cukru będą spadać. Na konsumentów czekają tylko dobre wiadomości!

Przyczyną tak dużych obniżek cen jaj i mleka będzie uregulowanie sytuacji z aferą z fipronilem w Europie Zachodniej i likwidacją tamtejszych stad. Polskie jaja biły w ubiegłym roku rekordy eksportu i podwyżek cen. Dziś sytuacja wraca do normy, co – sądząc po prognozowanych spadkach – zajmie jeszcze trochę czasu. Na koniec czerwca ceny mają spaść w porównaniu do lutego 2017 roku o 21 %, za setkę jaj zapłacimy około 25 złotych. Dla porównania – pod koniec 2017 roku średnia cena 100 jaj wynosiła 50 zł.

Analitycy prognozują dalsze spadki. Pod koniec kwietnia mleko może zejść poniżej 130 złotych za hektolitr. W ubiegłym roku cena przekraczała aż 150 złotych.

Dla klientów przyszedł długo wyczekiwany czas. Spadek zapowiedzianych cen może pomóc zaoszczędzić nam dość wysokie sumy. Wyjście na zakupy może być miłym zaskoczeniem, a nie rozczarowaniem podczas którego będziemy musieli zapłacić duże kwoty.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.