„Bon opiekuńczy: Alzheimer 75

W Szczecinie radni zadecydowali o wprowadzeniu świadczenia, które wspomoże finansowo opiekunów osób starszych i schorowanych. O „Bon opiekuńczy: Alzheimer 75″ będzie można ubiegać się od lipca. 

We wtorek w Szczecinie radni podjęli decyzję o pomaganiu opiekunom osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera. Otrzymają oni po dwa tysiące złotych. Za wprowadzeniem świadczenia opowiedziało się 23 radnych, tylko jedna osoba była przeciwna. „Bon opiekuńczy: Alzheimer 75″ ma na celu wsparcie rodzin w opiece nad seniorami, którzy ukończyli 75. rok życia, mieszkają w Szczecinie i mają zdiagnozowaną chorobę Alzheimera – tłumaczyła Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

Aby ubiegać się o „Bon opiekuńczy: Alzheimer 75″ osoba chora musi otrzymywać świadczenia zdrowotne z funduszy publicznych. Musi ponadto leczyć się w poradni zdrowia psychicznego, zespole psychiatrycznym leczenia środowiskowego lub w poradni neurologicznej. Nie może natomiast korzystać z całodobowej opieki placówki prywatnej lub publicznej.

Za opiekunów osoby, u której zdiagnozowano chorobę Alzheimera, uznano członków rodziny, którzy udzielają „wsparcia i opieki seniorowi”: małżonków, dzieci, wnuki, rodziców, rodzeństwo, synowe lub zięciów.

Dwa tysiące złotych przyznane opiekunowi ma być wypłacane w transzach po tysiąc zł. Wnioski dla pierwszej transzy będą przyjmowane od 16 lipca.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię