Polacy z coraz większą liczbą kredytów

W sierpniu 2017 roku przyznano więcej kredytów każdego rodzaju niż w sierpniu 2016 roku. Przyczyną jest lepsza sytuacja gospodarcza w kraju. Sprawdźcie, ile pieniędzy banki pożyczyły w tym roku.

Z analiz rynku gospodarczego wynika, że spada bezrobocie, wzrasta wynagrodzenie, dobrze ma się produkcja przemysłowa. Te wszystkie czynniki przekładają się na większe zainteresowanie kredytami, których udzielono więcej niż w 2016 roku.

Kredyty konsumpcyjne (kredyty gotówkowe i ratalne)

W sierpniu 2017 r. banki udzieliły 611,5 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 6,5 mld zł. Stanowi to spadek o 0,4% w ujęciu liczbowym i wzrost o 3,1% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do sierpnia 2016 r. W sierpniu br. banki udzieliły nieznacznie mniej kredytów konsumpcyjnych, ale na wyższą kwotę niż rok wcześniej. Spadek liczby udzielonych kredytów dotyczy kredytów niskokwotowych, rośnie natomiast liczba kredytów udzielanych na wyższe kwoty – mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Kredyty mieszkaniowe

W sierpniu 2017 r. banki udzieliły 15,5 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 3,6 mld zł. Stanowi to wzrost o 0,7% w ujęciu liczbowym i wzrost o 7,5% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do sierpnia 2016 r. Sierpień jest kolejnym w 2017r. wzrostowym miesiącem dla kredytów mieszkaniowych. Wartość udzielonych kredytów wzrosła 7,5% w porównaniu z sierpniem 2016 r. Średnia kwota kredytu mieszkaniowego udzielonego w okresie styczeń – sierpień 2017 r. wyniosła bowiem 223,7 tys. zł i była wyższa o 6,7% względem średniej z pierwszych ośmiu miesięcy 2016 r. Wyraźnie spadła natomiast liczba kredytów udzielonych na niskie kwoty do 100 tys. zł. W tej grupie kredytów zanotowano spadek o 14,7%. – dodaje prof. Waldemar Rogowski z BIK.

Karty kredytowe

W sierpniu 2017 r. wydano 79,8 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 428 mln zł. Stanowi to spadek o 7,5% w ujęciu liczbowym i wzrost o 0,1% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do lipca 2016 r. W sierpniu kontynuowany był dotychczasowy trend obserwowany w kartach kredytowych, których banki wydają mniej, ale jednocześnie przyznają wyższe kwoty limitów kredytowych. Z taką sytuacją mamy do czynienia od początku roku, wydano o 6,6% mniej kart, a kwota zaakceptowanych limitów była wyższa o 3,8%. Średnia kwota przyznanego limitu w karcie kredytowej wyniosła 5 371 zł w sierpniu i stanowi to wzrost o 8,2% w porównaniu do średniej kwoty z sierpnia 2016 r. Wzrost wartości przyznawanych limitów można tłumaczyć wzrostem dochodów Polaków – mówi prof. Waldemar Rogowski z BIK.

Limity kredytowe w kontach osobistych

W sierpniu 2017 r. przyznano 54,2 tys. limitów kredytowych w kontach osobistych na łączną kwotę przyznanych limitów 227 mln zł. Stanowi to wzrost o 13,9% w ujęciu liczbowym i wzrost o 7,6% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do sierpnia 2016 r. Średnia kwota zaakceptowanego limitu w okresie styczeń – sierpień br. wyniosła 4 369 zł i była wyższa o 2,3% w porównaniu do odpowiedniego okresu rok wcześniej. Od początku roku obserwujemy wzrost zainteresowania limitami kredytowymi w kontach osobistych. Przyczyną może być atrakcyjne oprocentowanie i niższe koszty produktu w porównaniu do kredytów gotówkowych – dodaje prof. Waldemar Rogowski z BIK.

A jeżeli zastanawiasz się nad wzięciem kredytu, sprawdź, co zrobić, aby wybrać jak najbardziej opłacalną opcję.

(Źródło: infowire.pl)

5 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię