„La Liste”

„La Liste” to ranking 1000 najlepszych restauracji z całego świata. Jest uznawany za najbardziej prestiżowy i obiektywny. W zestawieniu najwięcej jest japońskich restauracji, aż 134. A polskie są dwie. Na szczycie znalazł się francuski lokal. 

„La Liste” co roku sporządza listę 1000 najlepszych lokali na świecie. Szefem jest Philippe Faure. Współpracują z nim Mehdi Hemici, Thibaut Danancher, Stephanie Kim oraz wielu innych  publicystów i dziennikarzy.

Metoda według, której restauracje są umieszczane w rankingu jest dosyć skomplikowana i nie opiera się tylko na doznaniach smakowych osób pracujących dla „La Liste”Bazują na setkach źródeł: przewodnikach kulinarnych, recenzjach, najważniejszych publikacjach w mediach. Twórcy rankingu korzystają też z porad zamieszczanych m.in. na Tripadvisorze. Na 25 proc. oceny składają się opinie klientów. Każda restauracja może uzyskać 100 punktów. 

W tym roku po raz trzeci z z rzędu najlepszą restauracją na świecie została francuska restauracja Guy Savoy. Drugą restauracją jest Kyo Aji z Japonii. Ostatnie miejsce na podium zajmuje nowojorska restauracja – Le Bernardin. Na czwartym miejscu znalazła się francuska restauracja Alain Ducasse au Plaza Athéné. Ducasse jest najlepiej ocenianym kucharzem przez przewodnik Michelina. Restauracja Guy Savoy uzyskała 99,75 punktów na 100. 

W zestawieniu „La Liste” znalazły się także dwie polskie restauracje. Atelier Amaro z 86,5 punktami oraz Senses z 85,25. Obie restauracje znajdują się w Warszawie. W grudniu w restauracji Wojciecha Modesta Amaro będzie można zjeść menu świąteczne – 12 moments. Koszt takiej kolacji to 450 złotych od osoby. Senses nie proponuje stałego menu – zmienia się ono wraz z dostępnością produktów i sezonem. Cena degustacyjnych potraw waha się między 290, a 550 złotych (w zależności od liczby dań w zestawie).

 

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.