dzień wagarowicza

Jeden z dni, na który uczniowie czekają najbardziej. 21 marca – znany jako Dzień Wagarowicza oraz pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tradycja wagarów w ten dzień jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest to kreatywne święto, niezapisane w żadnym kalendarzu.

Jak łatwo się domyślić, w ten dzień uczniowie szkół robią sobie nadprogramowe wolne od lekcji i omijają szkołę świętując pierwszy dzień wiosny. Szkoły, aby zachęcić to przyjścia organizują specjalne zajęcia, które nie wiążą się z nauką tylko rozrywką. Najbardziej popularne są wyjścia do kina, teatru, organizowanie ognisk czy wycieczki. Powszechnie znaną tradycją jest również topienie Marzanny – samodzielnie wykonanej kukły. Uczniowie sami robią Marzannę, a następnie udają się nad rzekę, aby ją zatopić i jednocześnie przegonić zimę.

Skąd wziął się Dzień Wagarowicza?

Ten dzień obchodzony jest w Polsce i w niektórych regionach Litwy. Jednak nie wiadomo dokładnie skąd się wziął i od kiedy jest obchodzony. Możemy sobie tłumaczyć to w ten sposób, że pierwszy dzień wiosny to idealny moment na opuszczenie szkolnych murów i spędzenie czasu na świeżym powietrzu w gronie znajomych, aby przywitać nadchodzącą porę roku.

Wiemy jednak, skąd wzięło się same słowo „wagary”. Pochodzi od łacińskiego „vagari”, czyli „włóczyć się”. Znane i rozpowszechnione w Polsce dopiero na przełomie XIX I XX wieku.

21 marca możemy pozwolić swoim dzieciom oraz uczniom na trochę luzu i oderwania od codziennej rutyny. Jednak żeby zachęcić ich do pojawienia się w szkole, warto organizować ciekawe zajęcia, gry i zabawy. Ważne jest to, żeby dobrze zacząć nadchodzącą i długo wyczekiwaną wiosnę, a zimę puścić w niepamięć.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.