festiwal pięciu smaków
foto. piecsmakow.pl

W Warszawie i Wrocławiu od 11 lat organizowany jest Festiwal Pięciu Smaków. Coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej Południowo – Wschodniej oraz Południowej dobiega końca. Sprawdźcie, co organizatorzy zaplanowali na finał imprezy. 

Od 11 lat jest organizowany Festiwal Pięciu Smaków, na którym można zobaczyć najnowsze, wyselekcjonowane azjatyckie filmy. Festiwal odbywa się w Warszawie, a replika imprezy ma miejsce we Wrocławiu. 

Azjatyckie kino rozwija się niezwykle dynamicznie. W tej części świata powstaje aktualnie najwięcej filmów. Podczas festiwalu można zobaczyć filmy, które są nieznane w Polsce i takie, których nie ma w regularnej dystrybucji. Organizatorzy starają się wybierać oryginalne i niepowtarzalne tytuły. Wybór jest duży, ponieważ w programie można znaleźć zarówno filmy wysokobudżetowe, które śmiało mogą konkurować z hollywoodzkimi produkcjami, ale także produkcje kina autorskiego.  

Ostatniego dnia festiwalu (22 listopada) zobaczymy zarówno filmy dokumentalne, ale także autorskie kreacje, które ukazują niewytłumaczalne zjawiska, podejmą tematykę rytuałów. Ostatni dzień rozpocznie się od pokazu filmu „Tajemnica”, który opowiada o chińskich obrzędach i wierze w świat duchów. Następnym punktem w programie jest film „Strażnik tradycji” jest to film dokumentalny. Ukazuje historię rodziny bhutańskiej, która nadal zachowuje dawne zwyczaje, mimo że rzeczywistość w okół nich zmienia się niezwykle szybko. Film opowiada historię dorastającego rodzeństwa. Dziewczynka urodziła się z duszą chłopca i woli zajmować się „chłopięcymi rzeczami”. Jej brat przyucza się do opieki nad narodową świątynią. Jednak od tego zajęcia bardziej interesują go koleżanki i ich internetowe profile.

Dwa ostatnie pokazy zamykające Festiwal Pięciu Smaków to filmy dla widzów lubiących mocniejsze doznania. W warszawskiej Kinotece odbędzie się pokaz „Tokyo Vampire Hotel”. Wyreżyserowany przez Siona Sona, nazywanego największym anarchistą japońskiego kina. Historia traktuje o dwóch wampirzych klanach, które walczące ze sobą o władze nad światem. Główną bohaterką jest niczego nieświadoma nastolatka o niezwykłych umiejętnościach. Oficjalnym filmem zamknięcia Pięciu Smaków będzie bhutański „Hema Hema”, ukazujący historię grupy osób udających się w tajne miejsce w celu odbycia religijnych rytuałów i medytacji.

Co sądzicie o takim gatunku kina?

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.