„Fuga"
foto. tvn24.pl

Agnieszka Smoczyńska autorka m.in wielokrotnie nagradzanych „Córek dancingu” pokaże swój najnowszy film na Festiwalu Filmowym w Cannes. „Fuga” znalazła się w niekonkursowej sekcji Semaine de la Critique.

„Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej jest polsko-czesko-szwedzką koprodukcją. Opowiada historię Alicji, która straciła pamięć. Bohaterka po dwóch latach wraca do swojego poprzedniego życia, a jej rodzina oczekuje, że odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Dziewczyna nie pamięta jednak miłości do rodziny. Scenariusz tej historii napisała Gabriela Muskała.

„Fuga” zostanie zaprezentowana w niekonkursowej sekcji Semaine de la Critique. Organizowana od 1962 r. sekcja stanowi przegląd nowego kina i jest jedną z części towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes. Swoje pierwsze filmy prezentowali na niej m.in. Bernardo Bertolucci, Ken Loach, Wong Kar Wai, Guillermo del Toro, Kevin Smith, François Ozon czy Gaspar Noe. W Semaine de la Critique biorą udział filmy pełno i krótko metrażowe będące debiutem lub drugim filmem danego reżysera. Warunek jest jeden produkcje nie mogą być pokazywane na festiwalach filmowych poza granicami kraju, w którym powstały.

Poza „Fugą” w kategorii filmów pełnometrażowych zaprezentowane zostaną m.in. „Chris the Swiss” w reż. Anji Kofmel, „One Day Un jou” w reż. Zsofii Szilagyi oraz „Diamantino” w reż. Gabriela Abrantes i Daniela Schmidta.

„Zimna wojna” z nominacją do Złotej Palmy

Nominację do tegorocznej Złotej Palmy – najważniejszej nagrody tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes – otrzymała „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Tym razem twórca nagrodzonej Oscarem „Idy” osadza fabułę w latach 50. i 60. XX w. w stalinowskiej Polsce i – jak poinformowało Kino Świat – „na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć”.

Konkurs filmów krótkometrażowych w Cannes

Ponadto produkcja studia Animoon „III” w reżyserii Marty Pajek zakwalifikowała się do konkursu filmów krótkometrażowych 71. Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie ma szansę na zdobycie Złotej Palmy. Wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi animacja „Inny” Marty Magnuskiej zostanie pokazana w sekcji Cinefondation.

Tegoroczny festiwal w Cannes rozpocznie się 8 maja i potrwa do 19 maja. Przewodniczącą jury konkursu głównego została w tym roku aktorka Cate Blanchett.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.