oszczędności

Stabilizacja finansowa to jeden z warunków, który pozwala żyć spokojnie. Światowy Dzień Oszczędzania to dobry czas, aby pomyśleć nad naszymi wydatkami i oszczędnościami. A jaka suma daje Polakom poczucie bezpieczeństwa? 

Z roku na rok więcej o tysiąc…

Ile oszczędności wystarcza Polakom, żeby czuć się bezpiecznie? Według tegorocznego badania jest to średnio ok. 5 tys. zł. Warto zauważyć, że kwota ta z roku na rok systematycznie rośnie. Dwa lata temu było to 3200 zł, rok temu 4100 zł, w tym roku jest to kolejny tysiąc więcej – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. Najmniej pieniędzy, aby mieć poczucie bezpieczeństwa, potrzebują ludzie młodzi. Najwięcej – osoby z wyższym wykształceniem i przedsiębiorcy, niektórzy podawali kwoty rzędu 300 tys. zł.

Aż 60 % Polaków nie czuje się zabezpieczona finansowo

Tylko 40% Polaków udało się już zgromadzić sumę pieniędzy, która pozwala im czuć się bezpiecznie. Ile czasu to zajmuje? 16% z nas zakłada, że wystarczyłby na to kwartał. Prawie co czwarta osoba potrzebowałaby dwukrotnie więcej czasu. Kolejne 16% badanych musiałoby oszczędzać przez 12 miesięcy, a 22% – przez ponad rok. 1/respondentów nie wie, ile czasu zajęłoby zebranie niezbędnych oszczędności.

20% Polaków nie chce odkładać pieniędzy

Jak wynika z badania Barometr Providenta, 80% Polaków uważa, że dobrze jest oszczędzać; oczywiście nie wszystkim przedstawicielom tej grupy się to udaje. Co jest niepokojące, 1/5 badanych mówi, że absolutnie nie potrzebuje oszczędzać, że warto żyć chwilą oraz wydawać pieniądze na przyjemności tu i teraz – stwierdza Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

Jednak dla tych, którzy chcą oszczędzać, a trochę im to nie wychodzi polecamy nasz poradnik: „jak oszczędzać pieniądze?”

(Źródło: infowire.pl)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.