smog w Polsce

Zimą wiele mówi się o smogu w Polsce. W wielu miejscach przekraczane są wszelkie normy powietrza. A jak sytuacja wygląda teraz, kiedy sezon grzewczy dobiega końca i na dworze jest zdecydowanie cieplej? Wychodzi na to, że w końcu nie zajmujemy ostatniego miejsca. Jest ktoś gorszy od nas!

Polska uchodzi za jedno z najbardziej zanieczyszczonych państw Europy, jeżeli nie najbardziej. Zimą regularnie polskie miasta trafiały do światowej czołówki najbardziej zanieczyszczonych. Latem smog nieco ustąpił i pod względem zanieczyszczeń wyprzedzili nas Czesi. Nie znaczy jednak, że jest dobrze.

Wiosną i latem, gdy wyłączamy piece, jakość powietrza się poprawia. Do tego stopnia, że Polska przestaje być najbardziej zanieczyszczonym państwem w Europie. Okazuje się, że gorsze powietrze mają obecnie Czesi.

smog w Polsce
foto. airindex.eea.europa.eu

Nie oznacza to jeszcze, że należy skakać z radości. Według European Air Quality Index, Polska wciąż wypada blado na tle Zachodu, a są miejsca – takie jak Warszawa – gdzie wcale nie jest lepiej niż w Czechach.

Na szczęście świadomość tego, jak ważne jest dbanie o jakość powietrza, wzrasta. Dużym zainteresowaniem cieszą się dopłaty do wymiany starych pieców, które są jednym z głównych źródeł smogu. Miliony złotych na wymianę pieców daje spółka PGNiG.

(Źródło: wp.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.