foto. materiały prasowe

Jeżeli mamy na myśli wakacyjne wyjazdy po Polsce to najczęściej mówi o wycieczce w góry lub nad morze. To dwa najpopularniejsze kierunki. Jednak cała wschodnia Polska jest niesamowicie ciekawa i warta odkrycia. Sprawdźcie. 

Sezon wakacyjny w pełni. Warto korzystać z lata i pięknej pogody organizując sobie nieraz nawet małe wycieczki. Warto poświęcić czas na odkrywanie wschodniej Polski. Specjaliści z sieci AccorHotels przygotowali zestawienie pokazujące ciekawe miejsca w trzech wschodnich województwach.

Województwo podkarpackie – szlakiem gór i zabytków

Świeże powietrze pachnące trawą, zielone połoniny oraz urokliwa Solina – to z nimi kojarzy się Podkarpacie. Co do zaoferowania ma najdalej wysunięte na południe województwo w Polsce?

  • Bieszczadzki Park Narodowy – to miejsce, które każdy powinien odwiedzić choć raz w życiu. Wejście na Tarnicę – najwyższy szczyt Bieszczad – jest wyzwaniem, które warto podjąć. Możesz stamtąd podziwiać nie tylko Bieszczady, ale przy dobrej pogodzie nawet Tatry i Gorgany. Koniecznie wybierz się również choć na jedną połoninę, np. Caryńską lub Wetlińską.
  • Zamek w Łańcucie – to świetnie zachowany zespół budynków wraz z otaczającym je parkiem. Niegdyś rezydencja takich rodów arystokratycznych, jak Potoccy i Lubomirscy, dzisiaj – muzeum. W jego wnętrzu znajdziesz oryginalne wyposażenie oraz najlepiej zachowaną w Polsce bibliotekę magnacką.
  • Cerkwie – kilkusetletnie drewniane budowle, z zachowanymi oryginalnymi zdobieniami, zlokalizowane w Smolniku, Turzańsku i Uluczu. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cerkiew w Smolniku to jedna z trzech zachowanych w Polsce świątyń Bojków, czyli góralskiej grupy etnicznej pochodzenia rusińskiego i wołoskiego.
Województwo lubelskie – kraina dzikiego Bugu

Województwo lubelskiej nie jest oblegane przez turystów. Niesłusznie! To tu popłyniesz kajakiem wzdłuż polskiej granicy prawdziwie dziką rzeką – Bugiem. Lubelszczyzna to miejsce, gdzie można obcować z naturą oraz poobserwować zwierzęta w ich naturalnych środowiskach. Warta uwagi jest także stolica województwa Lublin. Nasza redakcja miała przyjemność zwiedzać to piękne miasto i podzieliśmy się z Wami naszymi wrażeniami. 

Co konkretnie warto odwiedzić w województwie lubelskim?

  • Kazimierz Dolny – klimatyczne miasteczko, w którym co roku odbywa się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Położone w dolinie Wisły, kusi malowniczymi widokami, spokojem i zabytkami. Wypoczywając w Kazimierzu Dolnym, nie zapomnij wspiąć się na górę Trzech Krzyży, a także odwiedzić kościoła farnego św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja oraz ruin zamku z przełomu XIII i XIV wieku.
  • Włodawa – niewielkie miasto położone niemal na styku granic: polskiej, białoruskiej i ukraińskiej. Do drugiej wojny światowej Włodawa była sztetlem, czyli miejscowością zachowującą żydowskie tradycje i obyczajowość. Uznawana za miasto trzech kultur (żydowskiej, prawosławnej i katolickiej), posiada zespół zabytków, m.in. wielką i małą synagogę, kościół katolicki św. Ludwika i cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny. W odległości 30 kilometrów od Włodawy położony jest Poleski Park Narodowy, ze ścieżkami turystycznymi wyznaczonymi wśród bagien, torfowisk i jezior krasowych.
  • Szumy nad Tanwią – to malowniczy szlak szumów, czyli licznych małych wodospadów, nazwanych tak od dźwięku wody spadającej z niewielkiego wzniesienia. Rezerwat Nad Tanwią położony jest na Roztoczu, czyli krainie szczycącej się pięknem nieskażonej przyrody. Szlak szumów ma 17 km długości, jednak jeśli preferujesz krótsze trasy, wybierz się do miejscowości Huta Szumy. To tam znajdziesz 24 małe wodospady rozmieszczone w regularnych odległościach na zakolu rzeki Tanew.
Województwo podlaskie – oko w oko z żubrem

Podlasie to region styku trzech kultur: katolickiej, prawosławnej i muzułmańskiej (tatarskiej). To także województwo znane z przepięknej, dzikiej natury. Znajdziesz tu 4 parki narodowe: białowieski, biebrzański, narwiański i wigierski. To także miejsce magiczne – o symbolice i dzikości miejsc na Podlasiu możesz przeczytać tutaj. 

  • Puszcza Białowieska – jedna z najstarszych puszcz pierwotnych w Europie oraz ostatni las w Polsce, który powstał bez udziału człowieka. To tu zobaczysz największe dziko żyjące stado żubrów na świecie, a także rysie i wilki, które są pod ścisłą ochroną.
  • Szlak tatarski – prowadzi przez najstarsze w Polsce ośrodki kultury tatarskiej. Rozpoczyna się w miejscowości Sokółka, w której mieści się muzeum regionalne ze stałą wystawą o polskich tatarach. Koniecznie odwiedź Bohoniki (uznawane za centrum religijne polskich muzułmanów) oraz Kruszynianki, w których znajdziesz zabytkowe, drewniane meczety.
  • Rozlewiska Biebrzy – to idealne miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają spędzać wolny czas nad wodą. Oprócz standardowego łowienia ryb możesz wybrać się na spływy kajakowe lub wycieczki ornitologiczne. Żerujące na tym terenie dzikie ptaki – czaple, żurawie i bociany czarne – można oglądać godzinami!

Wschodnia Polska to część kraju, która skrywa jeszcze wiele tajemnic. Warto pokusić się o poznanie kilku z nich.

Udanych wycieczek!

(Źródło: AccorHotels)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.