Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu powinniśmy rozważyć różne możliwości dojazdu do celu. Samolot jest bardzo wygodny, szczególnie podczas dalekich podróży, Ciekawie prezentuje się również podróż samochodem. Jest to doskonała alternatywa, gdy planujemy wycieczkę o bardziej objazdowym charakterze lub do miejsca, które jest znacznie oddalone od lotniska lub dworca.

Dlaczego akurat samochód?

Samochód to bardzo dobry środek transportu. Możemy do niego zabrać sporo bagażu podręcznego, za który nie musimy dodatkowo płacić. Ponadto wszyscy pasażerowie podróżują w komfortowych warunkach. Większość aut posiada obecnie klimatyzację oraz radio, dzięki czemu długą podróż można spędzić w miłej atmosferze.

Samochód daje także duże poczucie wolności. Podróżując autem sami decydujemy jaką trasę wytyczymy, o jakiej porze wyjedziemy, kiedy i gdzie się zatrzymamy. Ponadto to od nas zależy, gdzie się zatrzymamy, jakie miejsca zwiedzimy i jak długi poświęcimy na to czas.

Podróż samochodem za granicę

W ostatnim czasie znacznie wzrosła popularność zagranicznych podróży samochodem. Trzeba jednak pamiętać o pewnych formalnościach. W niektórych krajach potrzebne będzie międzynarodowe prawo jazdy oraz tak zwana zielona karta. Warto również pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Będzie to pomocne w sytuacjach, gdy nasze auto ulegnie awarii lub wypadkowi. Koszty leczenia za granicą mogą okazać się niezwykle wysokie.

Wyjeżdżając samochodem za granicę musimy wziąć pod uwagę także koszty. Paliwo w wielu krajach jest znacznie droższe niż w Polsce. Dodatkowo pamiętajmy, że w niektórych miastach obowiązują nie tylko strefy płatnego parkowania, ale często płaci się także za wjazd autem do centrum. W celu określenia opłaty czasami trzeba poddać pojazd badaniu czystości spalin. Od jego wyniku może być uzależniona wysokość opłaty. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za przejazd autostradami lub przeprawy promem.

Czy to się opłaca?

Odpowiadając na to pytanie należy zwrócić uwagę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego skąd i dokąd jedziemy, ile osób nam towarzyszy, jak długi jest wyjazd i co chcemy zobaczyć. Dobrze jest zorientować się w kosztach podróży, jednakże nie powinny być one wyższe niż w przypadku lotu samochodem. Pamiętajmy także o dużej swobodzie, jaką zapewnia nam własne auto. Dzięki niemu możemy przemieszczać się kiedy chcemy i dokąd chcemy. Dowolność ta jest ona szczególnie istotna, gdy chcemy zobaczyć wiele różnych miejsc, które nie zawsze są ze sobą dobrze skomunikowane. Taka podróż wiąże się także ze stosunkowo umiarkowanymi kosztami.

Pamiętajmy jednak, by zawsze przed podróżą sprawdzić stan techniczny naszego auta. A potem już w drogę!

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.