Sytuacja się zmieniła

Dobra wiadomość dla miłośników sztuki nowoczesnej. Od 20 kwietnia w Gmachu Głównym krakowskiego Muzeum Narodowego będzie można oglądać wystawę Sytuacja się zmieniła.

Ekspozycja ma nawiązywać do Galerii Sztuki Polskiej XX w., zamkniętej na czas prezentacji prac Stanisława Wyspiańskiego. Po jej zakończeniu, 22.12.2019, muzeum planuje otwarcie Galerii Sztuki XX i XXI w.

Sytuacja się zmieniła przewidziana została jako pokaz 100 prac wybranych przez kuratorów spośród zasobów Galerii Sztuki Polskiej XX w., wzbogacony o nowe eksponaty. Wystawa nie będzie prezentacją sztuki XX w. w układzie chronologicznym, nie ma też zamiaru porządkować dzieł według ówczesnych prądów artystycznych. Za cel stawia sobie ukazanie odmienności XX-wiecznej sztuki na tle sztuki wcześniejszych epok.

Sztuka XX wieku odmówiła obrony tradycyjnego ładu oraz gloryfikacji władzy państwowej czy kościelnej. Powołała do życia nowe, niespotykane dotąd formy oraz nieznane środkami wyrazu.  Posługując się groteską, absurdem, paradoksem i rozpadem, dekonstruowała zastane porządki społeczne i religijne. Artyści zerwali z służalczą postawą wobec władców i kościołów. Skupili się na ich krytyce oraz na ukazaniu kondycji człowieka w świecie sztywno narzuconych ról społecznych. Odejście od sztuki figuratywnej na rzecz abstrakcyjnej pomagało w wyrażaniu niewyrażalnego. Prądy artystyczne w dobie epok wcześniejszych funkcjonowały zwykle pojedynczo, nierzadko trwając przeszło 100 lat. W wieku XX mnożyły się i zmieniały jak w kalejdoskopie. Nowe kierunki w sztuce powstawały co parę lat i współistniały, mimo wzajemnych kontrastów i odmiennego spojrzenia na świat, człowieka, rolę artysty i sztuki.

Kuratorzy wystawy żywią nadzieję, że prezentacja dzieł sztuki XX-wieku w nowym, nieortodoksyjnym układzie, pomoże odbiorcom w dostrzeżeniu najważniejszych zagadnień sztuki nowoczesnej oraz pytań, jakie stawiali sobie jej twórcy.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.