młodzieżowe słowo roku

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku rozstrzygnięty! Organizuje go PWN. Zwycięzcą zostało niby nie słowo, a jednak słowo. Pierwsze miejsce zdobywa XD.

Co roku Polskie Wydawnictwo Naukowe organizuje plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. W tym roku wygrało XD – jak możemy przeczytać na stronie PWN – które funkcjonuje jako rzeczownik. Ale nie tylko – jest też wykrzyknikiem, partykułą, nieodmiennym przymiotnikiem oraz przysłówkiem.

XD wygrało trochę z przypadku. Najwięcej głosów otrzymało słowo sztos – jednak ono było na pierwszym miejscu w ubiegłorocznym plebiscycie. Zgodnie z zasadami triumfatorem w zestawieniu nie może być dwa razy z rzędu to samo słowo. Według oddanych głosów na drugim miejscu znalazł się dwudzionek, jednak komisja nie uznała tego słowa i zdecydowała, że wygra XD.

W plebiscycie nagradzany jest także najciekawszy neologizm oraz najciekawsza metafora. Zwycięzcą w pierwszej kategorii zostało słowo: smartwica (ewentualnie inny zapis: smartfica). Oznacza ono uzależnienie od telefonu komórkowego. Doceniony został także neologizm – odjaniepawlić/odjaniepawlać. Te wyrażenia znaczą tyle co zdarzenie niespodziewane. Młodzi ludzie używają tego zwrotu w formie pytania : „Co tu się odjaniepawla?”

Miano najciekawszej metafory zdobył rzeczownik pocisk i czasownik pocisnąć kogoś. Jest to zwrot, który wszedł już do języka potocznego i oznacza ciętą ripostę, kąśliwą odpowiedź na zaczepkę innej osoby.

Ciekawym sformułowaniem jest skrót RIGCZ, czyli rozum i godność człowieka, który w plebiscycie uzyskał 93 głosy. Podbaza to inne interesujące słówko – okazuje się, że gimnazjaliści określają w ten sposób podstawówkę.

My czytamy zestawienie najciekawszych przykładów i kiśniemy. Polecamy!

4 KOMENTARZE

  1. SJP zawsze 10 lat w tyle za życiem. „XD” to sam używałem, będąc jeszcze w gimnazjum (czyli ładne parenaście lat temu). Poza tym, co to ma być? 5000 głosów? Toż to Bochnia ma 6x tyle mieszkańców. „XD” jako zwycięzca dostąło.. 227 wskazań – niecałe 5 proc. Niech się SJP zajmie czymś poważnym…

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.