młodzieżowe słowo roku

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku rozstrzygnięty! Organizuje go PWN. Zwycięzcą zostało niby nie słowo, a jednak słowo. Pierwsze miejsce zdobywa XD.

Co roku Polskie Wydawnictwo Naukowe organizuje plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. W tym roku wygrało XD – jak możemy przeczytać na stronie PWN – które funkcjonuje jako rzeczownik. Ale nie tylko – jest też wykrzyknikiem, partykułą, nieodmiennym przymiotnikiem oraz przysłówkiem.

XD wygrało trochę z przypadku. Najwięcej głosów otrzymało słowo sztos – jednak ono było na pierwszym miejscu w ubiegłorocznym plebiscycie. Zgodnie z zasadami triumfatorem w zestawieniu nie może być dwa razy z rzędu to samo słowo. Według oddanych głosów na drugim miejscu znalazł się dwudzionek, jednak komisja nie uznała tego słowa i zdecydowała, że wygra XD.

W plebiscycie nagradzany jest także najciekawszy neologizm oraz najciekawsza metafora. Zwycięzcą w pierwszej kategorii zostało słowo: smartwica (ewentualnie inny zapis: smartfica). Oznacza ono uzależnienie od telefonu komórkowego. Doceniony został także neologizm – odjaniepawlić/odjaniepawlać. Te wyrażenia znaczą tyle co zdarzenie niespodziewane. Młodzi ludzie używają tego zwrotu w formie pytania : „Co tu się odjaniepawla?”

Miano najciekawszej metafory zdobył rzeczownik pocisk i czasownik pocisnąć kogoś. Jest to zwrot, który wszedł już do języka potocznego i oznacza ciętą ripostę, kąśliwą odpowiedź na zaczepkę innej osoby.

Ciekawym sformułowaniem jest skrót RIGCZ, czyli rozum i godność człowieka, który w plebiscycie uzyskał 93 głosy. Podbaza to inne interesujące słówko – okazuje się, że gimnazjaliści określają w ten sposób podstawówkę.

My czytamy zestawienie najciekawszych przykładów i kiśniemy. Polecamy!

4 KOMENTARZE

  1. SJP zawsze 10 lat w tyle za życiem. „XD” to sam używałem, będąc jeszcze w gimnazjum (czyli ładne parenaście lat temu). Poza tym, co to ma być? 5000 głosów? Toż to Bochnia ma 6x tyle mieszkańców. „XD” jako zwycięzca dostąło.. 227 wskazań – niecałe 5 proc. Niech się SJP zajmie czymś poważnym…

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.